Nasza działalność na Zlocie Harcerstwa Polskiego – Gdańsk 2018

W dniach 06-16.08.2018 r. w Gdańsku na Wyspie Sobieszewskiej odbył się Zlot ZHP „Gdańsk 2018”, w którym uczestniczyli instruktorzy oraz instruktorki Harcerskiego Instytutu Badawczego.

Podczas Zlotu przedstawiciele HIB przeprowadzili trzydniową konferencję instruktorską pt. „Czym było, jest i będzie wychowanie harcerskie? – (Nie)znane początki ZHP”. Konferencja poruszała tematy związane z wychowaniem w harcerstwie, a także z tym, jak zmieniało się ono na przestrzeni lat oraz jak harcerstwo powinno wychowywać w przyszłości. Poszczególne panele prowadzili: dr hm. Katarzyna Marszałek, dr Sławomir Postek oraz dr hm. Lucyna Czechowska.

HIB przeprowadził również zajęcia programowe dla uczestników Zlotu, w ramach których badał zachowania harcerek i harcerzy, harcerek i harcerzy starszych oraz wędrowniczek i wędrowników. Podczas zajęć, harcerki i harcerze mieli możliwość poznać swoje mocne strony, rozwinąć swoją umiejętność współpracy oraz zagrać w karty, budując swój idealny zastęp. Harcerki i harcerze starsi mogli zastanowić się nad swoimi celami życiowymi, oraz tak jak harcerze, rozwinąć swoją umiejętność współpracy i zagrać w karty, budując swój idealny zastęp. Wędrowniczki i wędrownicy znów mieli możliwość uczestnictwa w dyskusji, testując nową formę pracy dla tego pionu oraz podobnie jak harcerze starsi, zastanowić się nad swoimi celami życiowymi.

Zlot ZHP HIB wykorzystał również jako możliwość poznania opinii na pewne tematy. Harcerzom i harcerkom, którzy przyjechali na Wyspę Sobieszewską, zostały zadane pytania związane z historią ZHP, skautingiem oraz różnorodnością organizacji skautowych w Polsce. Efektem tego są 3 krótkie filmy – sondy, z którymi można się zapoznać na fanpage’u Harcerskiego Instytutu Badawczego (https://www.facebook.com/hibzhp).

Ponadto, podczas Zlotu ZHP, dr Sławomir Postek otrzymał Medal Komisji Narodowej, a dr hm. Tomasz Huk – Złotą Odznakę Kadry Kształcącej.

pwd. Paulina Król